Kategori arşivi: Elma Marmelatı Tarifleri

Marmelat Nasıl Yapılır

 

Marmelat Nasıl Yapılır

Marmelat yapımında meyvelerin yıkanması ve çekirdeklerinin çıkarılması gerekir. Daha sonra meyvelerin etli kısımları ezme haline getirilir.  Ancak  elma  ve  armut  gibi  meyvelerin  etleri  yumuşak olmadığından kolayca ezilemez. Bu tür meyvelerin bir miktar su ile kaynatılması gerekir. Haşlanıp yumuşatılan meyveler kevgirden veya ezme makinasından geçirilir. Kayısı, şeftali gibi yumuşak olan meyveler ise direk olarak kevgirden veya ezme makinasından geçirilerek ezme haline getirilir. Kuru meyvelerden marmelat yapılacaksa meyvelerin 8-10 saat su içinde ıslatılması ve yumuşayıncaya kadar haşlanması gerekir. Daha sonra ezme haline getirilir.

Marmelat yapımında kullanılacak olan tencerelerin yayvan ve geniş olması gerekir. Önceden tartımı yapılan ezmeye belirlenen miktarda şeker ilave edilir. Şeker ezmeye en az iki seferde konulmalıdır. Böylece şekerin iyi karışması ve erimesi sağlanmış olur.

Şeker  ilave  edilen  ezmeler  devamlı  karıştırılarak  pişirilir. Karıştırmaya gereken önem verilmezse marmelatın dibi tutabilir.

 

Bir kilogram ezmeye konulacak şeker miktarı 500 ile 1000 gr. arasındadır. Bu miktar meyvenin cinsine ve olgunluğuna göre değişebilir. Şeftali kayısı gibi tatlı meyvelerde şeker az kullanılırken; portakal, limon, greyfurt gibi ekşi meyvelerde kullanılan şeker miktarı artar.

 

MARMELATIN KIVAMI NASIL BELİRLENİR?

 

Pratik bir yöntem ile marmelatın pişip pişmediği anlaşılabilir. Marmelattan bir miktar tabağa konur ve soğuması beklenir. Tabak sağa sola yatırıldığında akmıyorsa marmelat olmuş demektir. Aynı işlem kaşıkla da yapılabilir. Marmelat parçalar halinde kaşıktan akıyorsa pişmiştir.

Marmelatlarda şekerlenme olmaz. Çünkü reçele göre daha az şeker kullanılır.

 

MARMELAT NASIL MUHAFAZA EDİLMELİDİR?

 

Ambalaj olarak cam kavanoz, teneke ve plastik kaplar kullanılabilir.

Marmelat temiz ve kuru kaplara sıcak olarak doldurulur. Hava almayacak şekilde kapatıldıktan sonra ters çevrilip bırakılır.

Marmelatlar rutubetsiz ve havadar yerlerde saklanmalıdır.

 

Bolu Usulü elma marmelatı tarifi

 Bolu Usulü elma marmelatı

Yemeğin Adı: Bolu Usulü elma marmelatı

Tarif: Bolu Usulü elma marmelatının yapılışı ve malzemeleri

Malzemeler

  • 1 kg elma
  • 750 gr toz şeker
  • 1 limon suyu

Yemeğin Yapılışı

  1. Elmaları yıkayarak dilimleyin, çekirdeklerini çıkarın, kabuklarını soymayın tencerede az suyla iyice yumuşayıncaya kadar kaynatın. Suyunu süzdükten sonra elek, süzgeç ya da preste ezin.
  2. Elma ezmesini tekrar tencereye koyun, üzerine şekeri ilave ederek orta ısıda boza kıvamına gelinceye kadar karıştırarak pişirin. Kıvamının olmasına yakın bir limon suyu sıkarak tekrar üç dört taşım kaynatın. Ateşten indirerek köpüğünü alın, sıcakken kavanoza koyun, soğuyunca ağzını kapayın.

 

Elma Marmelatı

Elma Marmelatı
Elma Marmelatı Tarifi

Gerekli Malzemeler:

1 kg kokulu elma

750 gram şeker

1 limon suyu

Elma Marmelatının Yapılış Tarifi:

Elmaları yıkayıp kabuklarını soyun. Ortadan ikiye bölün. Çekirdek yataklarını çıkartın. Tüm bu işlemleri yaparken elmaların kararmaması için limonlu suda bekletin. Elmaları bir bardak suda yumuşayana dek haşlayın. Elmaları çıkartıp, suyunu tekrar tencereye atın. İçine şeker ilave edin. Elmalar soğuyana dek şurubu tekrar kaynatın .İçine püre haline getirdiğiniz elmaları katın. Kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Kıvama geldiğinde içine limon suyu dökün. Kuru kavanozları boşaltıp, soğuduğunda kapağını kapatın.