Etiket arşivi: piliç tarifleri

Yoğurt Soslu Kırmızıbiberli Tavuk

Yoğurt Soslu Kırmızıbiberli Tavuk
Yoğurt Soslu Kırmızıbiberli Tavuk

Malzemeler:

1 piliç (yaklaşık 1.5 kg. iri parçalar halinde doğranmış, göğüs ve butların derileri temizlenmiş)

2 çorba kaşığı çiçekyağı

yarım tatlı kaşığı tuz

3 soğan

1 diş sarımsak

1 su bardağı tuzsuz tavuk suyu

2 çorba kaşığı kırmızıbiber

yarım bardak yoğurt

Yemeğin Yapılışı

 1. Tenceredeki yağ, orta ateşte ısıtılır. Isınınca, piliç parçaları birbirlerinin üstüne binmeyecek kadar (yaklaşık 4 dakika) kızartılır. Altüst edilip tuzun yarısını serperek, öbür yüzleri de altın sarısı bir renk alıncaya kadar (34 dakika) kızartılır.
 2. Piliç parçaları delikli spatulayla bir tabağa çıkartılıp kalan piliç parçaları da aynı biçimde kızartılarak, delikli spatulayla kızarmış öbür parçaların yanına çıkartılır.
 3. Ateşi kısıp, soğanlar ve sarımsakları tencereye kyulur ee ara sıra karıştırarak, soğanlar saydamlaşıncay kadar pişirilir.
 4. Tavuk suyu ve kırmızı biberi katıp, karıştırıldıktan sonra ateşi açarak, bir taşım kaynatılır.
 5. Bütün piliç parçalarını tencereye koyup ateşi iyice kısarak but parçalarından birine çatal batırıldığında açık renkli ,berrak bir sıvı akıncaya kadar pişirilir.
 6. sonra delikli spatulayla piliç parçalarını bir servis tabağına çıkarıp, tabak alüminyum folyoyla örtülerek, bir kenara bırakılır.
 7. Tenceredeki pişme suyunun yüzünde biriken yağ kaşıkla alınır. Harlı ateşte 3/4 dakika kaynatılır. Yoğurt ve krema bir kasede iyice çırpılı, tencereye eklenir. Ateş yeniden kısılır ve sosu 1 dakika ısıtılır. Tencereyi ateşten alıp sosu bir kaşıkla piliç göğüslerinin üstüne döşeyerek servis yapılır.

Tavada Sebzeli Piliç Sote

Tavada Sebzeli Piliç Sote
Tavada Sebzeli Piliç Sote Tarifi

Yemeğin Adı: Tavada Sebzeli Piliç Sote

Tarif:: Tavada Sebzeli Piliç Sote Yemeğinin Yapılışı

Malzemeler

 • 3 piliç göğsü (deri ve kemikleri ayıklanıp, 7.5 cm boyunda 1 cm. eninde kesilmiş, yaklaşık 350 gr.)
 • 1/2 tatlı kaşığı tuz
 • 3/4 tatlı kaşığı karabiber (taze çekilmiş)
 • 3 tatlı kaşığı çiçekyağı
 • 5 iri diş sarmısak (kabukları soyulup bütün kalacak biçimde hafifçe ezilmiş)
 • 250 gram havuç (kazınıp verevine ince doğranmış)
 • 1 küçük kırmızı soğan (iri parçalar halinde doğranmış)
 • 2 çorba kaşığı ceviz içi
 • 3 taze soğan (ayıklanıp, verevine doğranmış)
 • 12.5 cl. (1/2 su bardağı tuzsuz tavuk suyu
 • 2 çorba kaşığı mısır nişastası
 • 1/4 tatlı kaşığı susam yağı isteğe bağlı

Yemeğin Yapılışı

 1. Bir salata kasesinde 1/4 tatlı kaşığı tuz ve 1/2 tatlı kaşığı biberi karıştırılıp, piliç şeritlerini ekleyerek yeniden iyice karıştırılır.
 2. Kalın dipli bir tava harlı ateşe oturtulup kızdırılır. Tava kızınca çiçekyağının 2 çorba kaşığını koyup tavayı sağa sola eğerek, her yanı yağlanır. Sarmısakları koyup, sürekli karıştırarak 30 saniye kızarttıktan sonra, piliç şeritleri koyulur ve iyice beyazlaşıncaya kadar (yaklaşık 3 dakika) sote edilir. Delikli kaşıkla sarmısaklar tavadan alınır. Tavayı ateşten alıp, delikli kaşıkla piliç şeritleri bir tabağa çıkarılır. Tavada kalan yağa 1 çorba kaşığı daha çiçekyağı ekleyip, brokoliler ve tavukları koyarak, kalan tuz ve kalan karabiber serpilir. Sonra, tümü yağa iyice bulanıncaya kadar(12 dakika) karıştırılır. Kalan çiçekyağını ekleyip, kırmızı soğanlar, ceviz içleri ve taze soğanların 2-3 ünü katılıp, 23 dakika sürekli karıştırılıp, pişirilir.
 3. Piliç şeritleri yeniden tavaya koyulup, sebzelerle iyice karıştırılır. Bir tahta kaşıkla karışımı tavanın bir kenarında toplayıp, açılan boşluğa tavuk suyu boşaltılır. Mısır nişastalı karışımı karıştırarak ekleyip, sosu biraz koyulaşıncaya kadar pişirilir. Tavanın kenarındaki sebzeler ve piliç şeritlerini kaşıkla sosa karıştırıp, 3 dakika daha, sürekli karıştırılır. Susam yağı (isteğe bağlı) ekleyip yeniden karıştırılır. Tavayı ateşten alıp, sebzeli piliç sote bir servis tabağına aktarılır. Kalan taz soğanları serpiştirilip, servis yapılır.

Nohutlu Piliç Tarifleri

Nohutlu Piliç
Nohutlu Piliç Tarifi

Nohutlu Piliç Yemeği Tarifi

Gerekli Malzemeler:

1 orta boy piliç

2 çorba kaşığı yağ

1 orta boy soğan

4 su bardağı su

1.5 su bardağı nohut

1 büyük limonun suyu

2 diş sarımsak

1 çay kaşığı tuz

1 kahve kaşığı kırmızı pul biber

Nohutlu Piliç Yemeği Yapılışı:

Yağ orta boy, derince bir tencerede orta ateşte kızdırılır. Soğanla eklenip, 5-6 dakika renkleri pembeleşene kadar pişirilir. Piliç parçaları katılıp her taraftan pembeleşene kadar kızartılır. Su, nohut, limon suyu, sarımsak, tuz ve pul kırmızıbiber eklenip 1 saat piliç parçaları ve nohutlar yumuşayana kadar kaynatılır. Bir delikli kepçeyle piliç parçaları ve nohutlar, ısıtılmış bir servis tabağına aktarılır. Tencerede kalan sos, harlı ateşte , yarısını çekene kadar kaynatılır. Tencere ateşten alınıp, sosu nohutlu piliç parçalarının üstüne dökülerek servis yapılır.