Etiket arşivi: piliç tarifleri

Yoğurt Soslu Kırmızıbiberli Tavuk

Yoğurt Soslu Kırmızıbiberli Tavuk
Yoğurt Soslu Kırmızıbiberli Tavuk

Malzemeler:

1 piliç (yaklaşık 1.5 kg. iri parçalar halinde doğranmış, göğüs ve butların derileri temizlenmiş)

2 çorba kaşığı çiçekyağı

yarım tatlı kaşığı tuz

3 soğan

1 diş sarımsak

1 su bardağı tuzsuz tavuk suyu

2 çorba kaşığı kırmızıbiber

yarım bardak yoğurt

Yemeğin Yapılışı

 1. Tenceredeki yağ, orta ateşte ısıtılır. Isınınca, piliç parçaları birbirlerinin üstüne binmeyecek kadar (yaklaşık 4 dakika) kızartılır. Altüst edilip tuzun yarısını serperek, öbür yüzleri de altın sarısı bir renk alıncaya kadar (34 dakika) kızartılır.
 2. Piliç parçaları delikli spatulayla bir tabağa çıkartılıp kalan piliç parçaları da aynı biçimde kızartılarak, delikli spatulayla kızarmış öbür parçaların yanına çıkartılır.
 3. Ateşi kısıp, soğanlar ve sarımsakları tencereye kyulur ee ara sıra karıştırarak, soğanlar saydamlaşıncay kadar pişirilir.
 4. Tavuk suyu ve kırmızı biberi katıp, karıştırıldıktan sonra ateşi açarak, bir taşım kaynatılır.
 5. Bütün piliç parçalarını tencereye koyup ateşi iyice kısarak but parçalarından birine çatal batırıldığında açık renkli ,berrak bir sıvı akıncaya kadar pişirilir.
 6. sonra delikli spatulayla piliç parçalarını bir servis tabağına çıkarıp, tabak alüminyum folyoyla örtülerek, bir kenara bırakılır.
 7. Tenceredeki pişme suyunun yüzünde biriken yağ kaşıkla alınır. Harlı ateşte 3/4 dakika kaynatılır. Yoğurt ve krema bir kasede iyice çırpılı, tencereye eklenir. Ateş yeniden kısılır ve sosu 1 dakika ısıtılır. Tencereyi ateşten alıp sosu bir kaşıkla piliç göğüslerinin üstüne döşeyerek servis yapılır.

Tavada Sebzeli Piliç Sote

Tavada Sebzeli Piliç Sote
Tavada Sebzeli Piliç Sote Tarifi

Yemeğin Adı: Tavada Sebzeli Piliç Sote

Tarif:: Tavada Sebzeli Piliç Sote Yemeğinin Yapılışı

Malzemeler

 • 3 piliç göğsü (deri ve kemikleri ayıklanıp, 7.5 cm boyunda 1 cm. eninde kesilmiş, yaklaşık 350 gr.)
 • 1/2 tatlı kaşığı tuz
 • 3/4 tatlı kaşığı karabiber (taze çekilmiş)
 • 3 tatlı kaşığı çiçekyağı
 • 5 iri diş sarmısak (kabukları soyulup bütün kalacak biçimde hafifçe ezilmiş)
 • 250 gram havuç (kazınıp verevine ince doğranmış)
 • 1 küçük kırmızı soğan (iri parçalar halinde doğranmış)
 • 2 çorba kaşığı ceviz içi
 • 3 taze soğan (ayıklanıp, verevine doğranmış)
 • 12.5 cl. (1/2 su bardağı tuzsuz tavuk suyu
 • 2 çorba kaşığı mısır nişastası
 • 1/4 tatlı kaşığı susam yağı isteğe bağlı

Yemeğin Yapılışı

 1. Bir salata kasesinde 1/4 tatlı kaşığı tuz ve 1/2 tatlı kaşığı biberi karıştırılıp, piliç şeritlerini ekleyerek yeniden iyice karıştırılır.
 2. Kalın dipli bir tava harlı ateşe oturtulup kızdırılır. Tava kızınca çiçekyağının 2 çorba kaşığını koyup tavayı sağa sola eğerek, her yanı yağlanır. Sarmısakları koyup, sürekli karıştırarak 30 saniye kızarttıktan sonra, piliç şeritleri koyulur ve iyice beyazlaşıncaya kadar (yaklaşık 3 dakika) sote edilir. Delikli kaşıkla sarmısaklar tavadan alınır. Tavayı ateşten alıp, delikli kaşıkla piliç şeritleri bir tabağa çıkarılır. Tavada kalan yağa 1 çorba kaşığı daha çiçekyağı ekleyip, brokoliler ve tavukları koyarak, kalan tuz ve kalan karabiber serpilir. Sonra, tümü yağa iyice bulanıncaya kadar(12 dakika) karıştırılır. Kalan çiçekyağını ekleyip, kırmızı soğanlar, ceviz içleri ve taze soğanların 2-3 ünü katılıp, 23 dakika sürekli karıştırılıp, pişirilir.
 3. Piliç şeritleri yeniden tavaya koyulup, sebzelerle iyice karıştırılır. Bir tahta kaşıkla karışımı tavanın bir kenarında toplayıp, açılan boşluğa tavuk suyu boşaltılır. Mısır nişastalı karışımı karıştırarak ekleyip, sosu biraz koyulaşıncaya kadar pişirilir. Tavanın kenarındaki sebzeler ve piliç şeritlerini kaşıkla sosa karıştırıp, 3 dakika daha, sürekli karıştırılır. Susam yağı (isteğe bağlı) ekleyip yeniden karıştırılır. Tavayı ateşten alıp, sebzeli piliç sote bir servis tabağına aktarılır. Kalan taz soğanları serpiştirilip, servis yapılır.

Aranan Tarifler :

Nohutlu Piliç Tarifleri

Nohutlu Piliç
Nohutlu Piliç Tarifi

Nohutlu Piliç Yemeği Tarifi

Gerekli Malzemeler:

1 orta boy piliç

2 çorba kaşığı yağ

1 orta boy soğan

4 su bardağı su

1.5 su bardağı nohut

1 büyük limonun suyu

2 diş sarımsak

1 çay kaşığı tuz

1 kahve kaşığı kırmızı pul biber

Nohutlu Piliç Yemeği Yapılışı:

Yağ orta boy, derince bir tencerede orta ateşte kızdırılır. Soğanla eklenip, 5-6 dakika renkleri pembeleşene kadar pişirilir. Piliç parçaları katılıp her taraftan pembeleşene kadar kızartılır. Su, nohut, limon suyu, sarımsak, tuz ve pul kırmızıbiber eklenip 1 saat piliç parçaları ve nohutlar yumuşayana kadar kaynatılır. Bir delikli kepçeyle piliç parçaları ve nohutlar, ısıtılmış bir servis tabağına aktarılır. Tencerede kalan sos, harlı ateşte , yarısını çekene kadar kaynatılır. Tencere ateşten alınıp, sosu nohutlu piliç parçalarının üstüne dökülerek servis yapılır.

Patlıcanlı Piliç

Patlıcanlı Piliç
Patlıcanlı Piliç Tarifi

Patlıcanlı Piliç Yemeği Tarifi:

Gerekli Malzemeler:

800 gr. lık 1 piliç

1 çorba kaşığı un

115 gr. tereyağ

200 gr. sıvı yağ

3 orta boy patlıcan

8 yeşil sivribiber

3 orta boy domates

1 çay kaşığı tuz

1 kahve kaşığı karabiber

5 su bardağı et suyu

Patlıcanlı Piliç Yemeğinin Yapılışı:

İlk önce, fırın orta sıcaklığa (180 C) getirilerek ısıtılır. Piliç parçaları hafifçe unlanarak bir kenara bırakılır. bir tavada 100 gr. (7 çorba kaşığı) tereyağı orta ateşte eritilir. Yağ kızınca piliç parçaları eklenir, her iki yanları 7-8 dakika renkleri pembeleşene kadar kızartılır. Piliçleri tavadan alınır ve kağıt peçete üstünde fazla yağlarını süzdürülür. Tava ateşten alınır. Tavadaki yağı soğuduktan sonra (tuzla yanmamışsa)madeni ya da ateşe dayanıklı cam bir kaba aktarılır. Tavaya rafine yağı koyularak, orta ateşte kızdırılır. Yağ kızınca patlıcanlar kurulanarak biberlerle birlikte tavaya koyulur ve 4-5 dakika kızartılır. Tava ateşten alınır, kızarmış patlıcan ve biberler kağıt peçete üstüne koyularak fazla yağlarını süzdürülür. Fırın tepsisi kalan 1 çorba kaşığı tereyağla yağlanır. İnce piliç parçaları sonra üstleri örtülecek biçimde patlıcan ve biber kızartmaları döşenir. Patlıcan ve biber kızartmalarının da üstüne domates dilimlerini yerleştirilir, üzerine tuz ve biber serpilir. Kaba alınan yanmamış kızartma yağı (yağ yanmamışsa küçük parçalar halinde 4 çorba kaşığı tereyağı eklenir. Et suyu katılarak tepsi yağlı kağıtla örtülür. Tepsi fırının orta katında 0 dakika pişirilir. Tepsi fırından alınırken yağlı kağıt atılır. Piliçler sebzeleriyle birlikte, ısıtılmış bir servis tabağına aktarılır ve servis yapılır.

Sebzeli Tavuk Yahnisi

Sebzeli Tavuk Yahnisi
Sebzeli Tavuk Yahnisi Tarifi

Sebzeli Tavuk Yahnisi Yemeğinin Tarifi:

Gerekli Malzeme:

2 domates

yarım su bardağı tuzsuz tavuk suyu

1 tatlı kaşığı tozşeker

2 diş sarımsak

yarım tatlı kaşığı pul kırmızıbiber

yarım tatlı kaşığı tuz

bir tutam karabiber

2 tavuk göğsü

1 su bardağı erişte

2 adet kabak

Sebzeli Tavuk Yahnisi Yemeğinin Yapılışı:

Domatesler tavuk suyu, toz şeker, sarımsak, pul kırmızıbiber, yarım tatlı kaşığı uz ve karabiber büyük bir tencereye koyup, karıştırılır. 10 dakika pişirilir. Tavuk göğüsleri eklenip, 10 dakika kadar daha haşladıktan sonra bir tabağa çıkartılır. Başka bir tencereye yaklaşık 6 su bardağı su ve kalan tuz koyulup, karıştırılır ve tencereyi orta ateşe oturtularak su kaynatılır. Kaynayınca erişteler koyulup ,3 dakika haşladıktan sonra tencere ateşten alınır. Erişteler tel süzgeçte süzülüp öbür tencereye katılarak kabak dilimleri de eklenir. Tavuk göğüsleri elle tutulabilecek kadar soğuyunca kemiklerden ayrılıp küçük küpler halinde kesilerek, tencereye koyulur. Kabaklar iyice yumuşayıncaya kadar pişirilip daha sonra tencere ateşten alınır ve servis yapılır.

Güveçte Piliç Türlü

Güveçte Piliç Türlü
Güveçte Piliç Türlü Tarifi

Güveçte Piliç Türlü Yemeği Tarifi

Malzemeler:

2 tane piliç ya da bir tavuk

yarım kilo ayşe kadın fasulyesi

yarım kilo kabak

150 gram bamya

150 gram dolmalık biber

1 büyük baş soğan

4 orta boy domates

4 çorba kaşığı yağ

2 çay kaşığı tuz

2 orta boy patlıcan

1 su bardağı ayçiçekyağı

Güveçte Piliç Türlünün Yapılış Tarifi

Tüm sebzeler ayıklanır, yıkanır Fasulye ve kabak bir bardak su ile ateşe konulur. 15 dakika kadar haşlanır, bir başka kaba alınır. Ayçiçekyağında patlıcan kızartılır. Bir baş soğan ince kesilir, margarin yağında pembeleşinceye kadar kavrulur, piliç veya tavuk da ufak parçalar halinde kesilir,yıkanır. Az yağda kızartılıp hemen çıkartılır. Bir toprak güvece tavuk veya piliç etleri ve sebzeler dizilir, domatesler ufak ufak kesilerek üzerlerine konulur. Yağ ve tuz ilave edilir. Güvercin yarısına kadar sıcak su konulur ve ocağın üzerinde pişmeye bırakılır. Bamyalar çiğ olarak üzerine ilave edilir.

Kağıtta Piliç Dolması

Kağıtta Piliç Dolması
Kağıtta Piliç Dolması Tarifi

Kağıtta Piliç Dolması Yemeği Tarifi:

Malzemeler:

 • 2 tane piliç
 • 6 çorba kaşığı margarin
 • 250 gram çalıfasulye
 • 250 gram kabak
 • 250 gram bezelye
 • 2 orta boy havuç
 • 2 0rta boy patates
 • 4 orta boy domates
 • 1 adet yağlı kağıt
 • 2 çay kaşığı tuz
 • 1/2 çay kaşığı karabiber
 • 1/2 çay kaşığı kekik

Kağıtta Piliç Dolması Yemeğinin Yapılışı:

Piliç yıkanır, içi tekrar temizlenir. Orta kızgın margarinde iki taraflı kızartılır. Bir tepsiye çıkartılarak sırt tarafından kesilir. tüm kemikleri ayıklanır, fasulye kabak, havuç ufak ufak kesilir, tane  bezelye de ilave edilerek sade suda haşlanır, süzdürülür, başka bir tepsiye konulur ,ufak kesilmiş patatesler ilave edilerek piliç yağı ile kızartılır. Sebzeler ilave edilir. Kabuğu soyulmuş  domatesin yarısı ufak ufak doğranır, sebzelere ilave edilir Maydanoz da ince ince kesilip sebzelerin içine serpiştirilir. Tuz, karabiber, kekik iki çorba kaşlığı piliç yağından konularak iyice karıştırılır. Piliçlerin içleri bu malzemelerle doldurulur. Dört köşe kesilen yağlı kağıt yalanır. Piliçler sarılır, ufak bir tepsiye dizilir. Kalan yağda domatesler kavrulur, piliçlerin üzerine süzdürülür. Orta kızgın fırında 45 dakika kadar pişirilir.

Aranan Tarifler :

Piliç Şiş

Piliç Şiş
Piliç Şiş Tarifi

Gerekli Malzemeler:

 • 1 adet piliç
 • 1 adet soğan
 • 1-2 defne yaprağı
 • 2-3 adet domates
 • 2-3 adet sivribiber
 • 1 çorba kaşığı sıvıyağ
 • tuz, karabiber, kekik

Piliç Şişin Yapılış Tarifi:

Piliç temizlenip yıkanır. Kemiklerinden ayrılarak, kuşbaşından biraz büyük doğranır. soğan rendelenir ve suyu çıkarılır, içerisine sıvıyağ, tuz, karabiber, kekik, defne yaprağı ilave edilir ve karıştırılır. Etlerin üzerine döküp, bir saat bekletilir. domates ve biberler iri iri doğranır. Şişler yağlanır. Tavuk eti, domates, biber şişlere geçilir. Hazırlanan şişler, kömür ızgarası veya fırın ızgarasında çevrilerek 5-6 dakika pişirilir. Pişen şişler servis tabağına sıyrılıp, sıcak servis yapılır.

Aranan Tarifler :

Soya Soslu Tavuk

Soya Soslu Tavuk

soya soslu tavuk

 

Soya Soslu Tavuk tarif 1

MALZEMELER
2 adet tavuk göğüs
2-3  yemek kaşığı soya sosu
1 baş soğan

Baharatlar- karabiber, reyhan, nane, kavrulmuş susam vb
Sıvıyağ.

HAZIRLANIŞI
1 baş soğan yemeklik olarak doğranır ve sıvıyağda öldürülür. Daha sonra küp küp doğranmış tavuk etleri ilave edilir. Tavuğun pişmesine yakın soya sosu ilave edilir. Baharatlar konur ve üzerine (yağsız tavada kavrulmuş) susam serpiştirilir. Pilavla birlikte afiyetle yenilir. (tuz ilave etmeyin soya sosunun tuzu yeterlidir).

—————————————–

Soya Soslu Tavuk Salata Tarif 2

Tarif Malzemeleri
 • 1 göbek marul
 • 1 adet kırmızı dolmalık biber (küp doğranmış)
 • 1 adet yeşil dolmalık biber (küp doğranmış)
 • 1 çorba kaşığı susam yağı
 • 1 adet salatalık (ince dilimlenmiş)
 • 2 adet taze soğan (ince dilimlenmiş)
 • 3 çorba kaşığı soya sos
 • 3 çorbakaşığı teriyaki sos
 • 1 çay kaşığı bal
 • 3 adet tavuk göğsü (derisiz)
 • 1 çorba kaşığı susam
 • Tuz ve karabiber

Tarifin Hazırlanışı

 • Tavukları 1 cm kalınlığında dilimledikten sonra teriyaki sosla 1 saat marine edin..
 • Daha sonra yağı kızdırın ve tavukları 2 dakika soteleyin ve kenara alın.
 • Aynı tavaya bal,susam,soya sos ve susam yağını koyun.
 • Bal eriyene kadar yaklaşık 30 saniye pişirin.Tavukları ilave edin ve ateşi söndürün.
 • Tüm sebzeleri tavukla harmanlayarak servis edin.

 

Baharatlı Piliç Tarifleri

Baharatlı Piliç
Baharatlı Piliç

Yemeğin Adı: Baharatlı Piliç Tarif 1

Tarif: Baharatlı Piliç yemeğinin malzemeleri ve yapılış tarifi

Malzemeler

 • 8 adet piliç baget
 • 1 diş sarmısak
 • 1 çorba kaşığı biber salçası
 • 1 çay kaşığı köri
 • 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
 • 1 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • Tuz
 • Yarım limon suyu
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı

Yemeğin Yapılışı

 1. Sarmısağı ezin. İçine tüm malzemeleri ekleyin. Tavuk bagetleri bu karışımda 2 saat dinlendirin.
 2. Bu sürenin sonunda tavukları bir fırın tepsisine dizin. 200 derecelik fırında kızarana dek pişirin. Sıcak servis yapın.