Siirt usulü kitel fum içli köfte tarifi

Siirt usulü kitel fum köfte

Yemeğin Adı: Siirt usulü kitel fum köfte

Tarif: Siirt usulü sarımsaklı kitel fum köftenin yapılışı ve malzemeleri

Malzemeler

  • 2 bardak içli köftelik yarma
  • 3-4 diş sarmısak
  • Yarım kilo kavurma
  • 1 çay kaşığı kırmızı pulbiber
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • Karabiber, tuz

Yemeğin Yapılışı

  1. Bulguru tuzlayın, sıcak suyla önceden ıslatın. En az yarım saat bekletin. Sonra ellerinizi arada bir ıslatmak suretiyle bulguru hamur kıvamına gelinceye kadar karabiberle yoğurun. Yumurta büyüklüğünde parçalar alın. Avucunuzun içinde, sıkıştıra sıkıştıra bir santim kalınlıığında yassı köfte biçimi verin.
  2. Çukur bir tencereye, yarısından fazla su doldurun. Biraz tuz ve köftelerin dağı!maması için bir çay kaşığı limon tuzu katın. Su kaynayınca köftelerin hepsini içine atın. Delikli kepçeyle tencerenin kenarından dibe doğru, köfteler fazla hırpalanmadan biraz yukarıya kaldırın. Kaynamaya başladıktan bir süre sonra, köfteler suyun yüzeyine doğru kalkmaya başlayacaktır. Bu andan itibaren on dakika daha kaynatın.
  3. Sonra süzerek bir kaba alın. Kavurmayı geniş ve çukur bir servis tabağına koyun. Dövülmüş sarmısak, pulbiber katın. Köftelerin kaynatıldığı sudan kaynar olarak kepçeyle alarak kavurmanın üstüne dökün. (Köftelerin hepsini kavurmanın içine atabilirsiniz. Böyle ikram edecekseniz köfteleri biraz küçük yapın.) Sulandırdığınız kavurmadan kepçeyle ayrı ayrı servis tabaklarına (çünkü kavurmalı çorba görümündedir) koyun. Sonra köfteleri istediğiniz miktarda içine salın. Servisini yaparken yanında kaşık vermeyi ihmal etmeyin.

 

Aranan Tarifler :

Bir Cevap Yazın