Pişirme Teknikleri

Pişirme Teknikleri

Light mutfakta besinlerin seçimi kadar, pişirme tekniğinin seçimi de büyük önem taşır. Ancak besinler hangi yöntemle pişirilirse pişirilsin her yöntemin doğru tekniğini bilmek ve uygulamak sofralarda sağlık ve lezzeti bir arada bulmak için gereklidir. Mutfaklardaki sayısız pişirme yöntemi dönüşümlü olarak uygulandığında birçoklarınca uzak durulan kızartma yöntemi dahi light mutfak için aykırı değildir.

 

Haşlama:

En sağlıklı pişirme yöntemlerinden biridir. Besinleri bol su içinde yağsız olarak ya da kendi yağı eli pişirme esasına dayanır. Bu yöntemde dikkat edilerek tek nokta pişme süresidir. Aşırı pişirildiğinde besin değerlerinin kaybolma riski vardır. Genellikle et yemeklerine uygulanır.

Buharda Pişirme:

Bu yöntem haşlamanın bir kolu olarak değerlendirilebilir. Pişirilecek yiyecek su ile direkt olarak temas etmeyip özel kaplarda kaynayan suyun buharı ile pişer. Böylece besleyici özelliklerinin bir kısmınını haşlama suyuna geçmesi engellenir. Et ve deniz ürünleri sebzelere sarılarak ve bazı baharatlarla tatlandırılarak lezzet kazanırlar.

Kızartma:

Lezzeti bir çok damak açısından tercih edilen bir yöntemdir ancak ızgarada olduğu gibi uygulaması büyük dikkat ister. Yağ uygun usuya getirildiğinde yiyeceklerin etrafı bir anda kabuk tatar ve içlerine yağ geçmez. Bol yap kullanılarak yiyeceklerin her tarafının bir anda ve eşit şekilde kızarması sağlanır. Kızartma işlemi bittikten sonra yiyecekle doldurulmamalıdır. Kızartma işlemi bittikten sonra yiyecekler bir kağıt havlu üzerine çıkarılarak fazla yağı emdirilmelidir.

Izgara:

Sık sık uygulanan pişirme yöntemlerinden biridir. Izgaranın sağlıklı olabilmesi için mangal veya ovak ateşinin çok iyi ayarlanması gerekmektedir. eğer kömür kullanılıyorsa kömürlerin tamamen korlaşmasını beklemek ızgara telinin ısı kaynağına çok yakın olmamasına dikkat etmek ve pişirme süresini kısa tumak püf noktalarını oluşturur. Bu yöntemde besinlerde bulunan yağ ve şekerin katranlaşmasına dikkat etmek sağlıklı beslenmek için şarttır.

Bir Cevap Yazın