Pelte Tarifleri

pelte tarifleri
pelte tarifleri

Yemeğin Adı: Pelte Tatlısı

Tarif: Pelte Tatlısı malzemeleri ve yapılış tarifi

Türk mutfağının harikalarından birisi de peltelerdir.  Türkler pelteleri Avrupa’dan çok önce bulmuşlardır. Türk mutfağı 1510 yıllarda gelişlrken, Avrupa veya ünlü Fransız mutfağı ancak 19’uncu yüzyılın ikinci yarısından, yani 1850’li yıllardan sonra gelişme göstermiştir. Unlü Ritz ile Careme ve Escofier gibi ustaların ortaya çıkışından sonra…

Pelteler Türk mutfağının eski bir geleneğidir. Oysa hanımların maheret gösterecekleri ve hem ağıza hem göze hitap edebilecekleri tatlılardır.

Ayva Peltesi
Ayıklanmış, parmak boyu kesilmiş ayvalar (1 kg.) üstüne 8 bardak su ilavesiyle, kapaksız bir kapta 50 dakika ateşe konur. Sonra ayvalar süzgeçle suyundan ayrılır. Su mutlaka iki bardak dolusu artmalıdır. Bu suya dört bardak şeker eklenir ve orta ısıda karıştırılarak ayva suyunda eritilir. koyulaşınca 15 dakika kaynatılır. Ateşten alınır, kaselere ve ya sonra kullanmak üzere bir kaba konur. Ayvalarından ise komposto yapabilirsiniz.

Sade Pelte
MALZEMESİ:
2 çorba kaşığı nişasta, 8 adet kesme şeker, 1 1/2 su bardağı pirinç, 1/4 bardak su
YAPILIŞI: 
Bir kap içine 1/5 su bardağı suya 8 şeker ilave edilerek kaynatılır. iki kaşık nişasta, 1/4 su bardağı su le sulandırılır. Kaynamış suya hazırladığınız sulu nişasta bir telle karıştırılarak konur, beş dakika kaynadıktan sonra ateşten kaldırılır.

Portakal Peltesi
MALZEMESİ:
2 adet portakal, 2 çorba kaşığı nişasta, 1 1/4 su bardağı su, şeker koymak için), 1/4 su bardağı un(nişasta ezmek için.

YAPILIŞI: Bir kap içinde iki portakalın suyu, 1/4 su bardağı sade su, sekiz adet kesme şeker kaynatılır. Nişasta, 1/4 su bardağı su ile sulandırılır, kaynamış portakal suyuna sulu nişasta bir bile karıştırılarak konur. Beş dakika kaynadıktan sonra ateşten alınır.

Mandalina Peltesi
MALZEMESİ: 2 adet mandalina, 2 çorba kaşığı nişasta, 1 1/2 bardağı su(şeker için), 1 /4 su bardağı su (nişasta ezmek için), 8 adet kesme şeker.
Yapılışı: Mandalina peltesi aynen portakal peltesi gibi hazırlanır.

Aranan Tarifler :

Bir Cevap Yazın