Keçiboynuzu Pekmezi Tarifi

keciboynuzu pekmezi

Keçiboynuzu Pekmezi

Tarifin Yapılışı:

  1. Keçiboynuzlarını güzelce yıkadıktan sonra ahşap bir takoz ya da benzeri bir yüzeyde çekiç veya takoz gibi bir araçla güzelce ezin. Ezmiş olduğunuz keçi boynuzlarını bir kap içerisine alın ve üzerine bir miktar su ilave edin. Kısa bir süre sonra suyun bir kısmını ezmiş olduğunuz keçi boynuzlarının emdiğini göreceksiniz. Üzerine iki üç parmak çıkacak kadar su ilave edin ve ağzını tülbent v.b. bir bez ile güzelce kapatarak içerisine sinek, böcek, toz gibi zararlıların girmesini engelleyin. Hazırlamış olduğunuz keçi boynuzu karışımını 3 gün gölgede bekletin.
  2. Bekletmiş olduğunuz keçiboynuzu ezmesini güzelce sıkarak bu karışımın suyunu bir kaba çıkartın. Kalan posaya çok az bir su ilave ederek tekrar sıkabilirsiniz. Bu işlemden bir miktar daha özlü su elde edeceksiniz. Karışımın konsantrasyonunu düşürsed e bir miktar daha fazla kaynatarak posada kalmış keçi boynuzu özünüde almış olacaksınız. Bu elde ettiğimiz keçi boynuzu suyu ya da özü kaynatmak üzere bir kabın içerisine koyun. Hazırladığımız şurubu kaynatarak belirli bir kıvama gelmesini sağlayın. Kaynatma işleminde kabın içerisine tülbent veya kese içerisinde bir miktar beyaz killi toprak koyarak kaynatırsanız yapmış olduğunuz keçi boynuzu pekmezinin kalitesi daha da güzel olur ve acılığını alır.
  3. Kaynatma işlemini pekmez kıvamına gelinceye kadar devam edin. Burada önemli olan püf noktası kaşığa aldığınız bir miktar keçi boynuzu pekmezini soğutarak kıvamına bakmanız. Sıcak ile soğuk pekmezin kıvamı farklı olacaktır. Bizim için önemli olan kaşıkta soğutulmuş kıvamın halidir. Sizlere bu günkü yazımızda bir çok hastalık için şifa kaynağı olan ve bitkisel tedavi aracı olan keçi boynuzu pekmezi nasıl yapılır öğrenmiş olduk. Artık harnup pekmezi olarakta bilinen bu doğal ilacı kendi evinizde kolayca yapıp afiyetle yiyebilirsiniz. Doğanın şifa kaynağı olan bu pekmezi çocuklarınıza da güvenle yedirebilirsiniz.

 

Aranan Tarifler :

Bir Cevap Yazın